Cilj 11. Poskrbeti za odprta, varna, vzdržljiva in trajnostna mesta in naselja

Izpostavljenost urbanega prebivalstva onesnaženju zraka s trdnimi delci

Kazalnik prikazuje koncentracije trdnih delcev PM10 in PM2,5, ki jim je urbano prebivalstvo izpostavljeno.

Izpostavljenost urbanega prebivalstva onesnaženju zraka s trdnimi delci, Slovenija

Vir: EEA

PRENOS PODATKOV
Podatkovna baza SiStat

OPIS KAZALNIKA
Kazalnik prikazuje koncentracije trdnih delcev PM10 in PM2,5, ki jim je urbano prebivalstvo izpostavljeno.

Fini in grobi delci (PM10) so tisti, katerih premer je manjši od 10 mikrometrov, medtem ko so fini delci (PM2,5) tisti, katerih premeri so manjši od 2,5 mikrometra. Delci lahko pridejo globoko v pljuča in tam lahko povzročijo vnetje in poslabšanje stanja ljudi s srčnimi in pljučnimi boleznimi. Kolikor manjši so delci, toliko globlje potujejo v pljuča in več je tudi možnosti za poškodbe. Skladno s priporočili Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) je letna povprečna koncentracija najboljši kazalnik učinkov, povezanih s PM na zdravje.

Leta 1996 je Svet za okolje sprejel okvirno Direktivo 96/62/ES o ocenjevanju in upravljanju kakovosti zunanjega zraka. Prva hčerinska direktiva (1999/30/ES) o mejnih vrednostih za PM10 in druge onesnaževalce v zraku je postavila fiksno letno mejno vrednost 40 mikrogramov PM10 na kubični meter (40 µg/m3). Priporočilo WHO je 20 µg/m3 (letno povprečje).

Direktiva 2008/50/ES je določila okvir za opredelitev in določitev ciljev za kakovost zunanjega zraka in uskladila metode in merila med državami članicami. Postavljene so bile omejitve za PM2,5. Mejna vrednost, ki bi jo bilo posledično treba izpolniti do 1. januarja 2015, je bila 25 µg/m3, tista, ki bi jo bilo treba izpolniti do leta 2020, pa je 20 µg/m3. Priporočilo WHO je 10 µg/m3 (letno povprečje). Direktiva 2008/50/ES postavlja tudi zahtevo, da naj države članice ocenijo in zmanjšajo izpostavljenost prebivalstva koncentracijam PM2,5 do leta 2020.

Kazalnik se lahko uporablja tudi za dopolnitev spremljanja cilja 3.

ENOTA
Mikrogram na kubični meter

VIR PODATKOV
Evropska agencija za okolje (EEA)
Periodika objavljanja: letno
Okvirni datum objave: ni podatka
Povezava na več podatkov: podatkovna baza EEA

Podatki omogočajo prikaz distribucij po: vrstah delcev

Povezava na metodološka pojasnila: metapodatki EEA

ZADNJA POSODOBITEV METAPODATKOV
19. 12. 2024