Življenjski pogoji, 2024

Enotedenske letne počitnice finančno dostopnejše, splošno zadovoljstvo z življenjem ostalo na enaki ravni

V letu 2024 je četrtina gospodinjstev mesec preživela lahko oz. zelo lahko, kar je bilo za 1 odstotno točko manj kot leto prej. Delež oseb, ki so se vsaj enkrat na mesec družile ob pijači ali kosilu/večerji, pa je ostal enak, 93-odstoten.

  • 20. 2. 2025 ob 10:30
  • |
  • končni podatki
Brez finančnih težav mesec preživel približno enak delež gospodinjstev

Tretjina gospodinjstev je ocenila, da so s svojimi dohodki mesec preživela dokaj lahko, kar je bilo za 2 odstotni točki več kot leto prej. Z manjšimi težavami je mesec preživelo 27 % gospodinjstev (1 odstotno točko več). Lahko oz. zelo lahko je mesec preživela četrtina gospodinjstev (25 %), kar je pomenilo upad za 1 odstotno točko. Za prav toliko je po drugi strani upadel tudi delež gospodinjstev, ki so s svojimi dohodki mesec preživela težko oz. zelo težko, znašal je 15 %.
 


Precej slabše kot lastniki stanovanj so svoj mesečni finančni položaj ocenili najemniki. 28 % najemniških gospodinjstev je navedlo, da so s svojimi dohodki težko oz. zelo težko preživela mesec, medtem ko je bilo med lastniki takih 13 %.

Na finančni položaj gospodinjstev vplivajo tudi stanovanjski stroški. Za četrtino (25 %) gospodinjstev so bili ti veliko breme, kar je bilo za 1 odstotno točko manj kot leto prej. Da stanovanjski stroški zanje sploh niso breme, pa je menilo za 1 odstotno točko več gospodinjstev (18 %).

Nepričakovane izdatke v znesku 830 EUR bi si lahko privoščilo 73 % gospodinjstev – največ v osrednjeslovenski statistični regiji (81 %), najmanj pa v podravski in savinjski (v vsaki po 64 %).

Enotedenske letne počitnice finančno dostopnejše kot pred letom dni


Lani bi si enotedenske letne počitnice zunaj doma za vse člane gospodinjstva finančno lahko privoščilo 82 % gospodinjstev ali za 3 odstotne točke več kot leto prej. Na ravni statističnih regij je bil delež najvišji v osrednjeslovenski (89 %), najnižji pa v koroški (72 %).

Velika večina gospodinjstev z dovolj toplim stanovanjem pozimi


Osem gospodinjstev od desetih (80 %) je lani ocenilo, da je njihovo stanovanje v dobrem stanju; to pomeni, da niso zaznali težav niti zaradi puščajoče strehe, vlažnih sten ali vlažnih temeljev niti zaradi trhlih okenskih okvirjev ali trhlih tal (delež takih je bil za 1 odstotno točko manjši kot v letu pred tem).



Da je njihovo stanovanje pozimi dovolj toplo, upoštevajoč sistem ogrevanja in izolacije, je menilo 96 % gospodinjstev ali za 1 odstotno točko več kot leto prej. Med tistimi s centralnim ali daljinskim ogrevanjem je bilo takih 97 %, kar je prav tako za 1 odstotno točko več. Med gospodinjstvi z drugimi načini ogrevanja pa je bilo takih 89 %. Enak delež gospodinjstev kot leto prej si je tudi finančno lahko privoščil primerno ogrevano stanovanje (96 %).

Splošno zadovoljstvo z življenjem, medosebnimi odnosi in finančnim stanjem ostalo na enaki ravni

Osebe, stare 16 let ali več, so tudi lani splošno zadovoljstvo z življenjem, s finančnim stanjem gospodinjstva in medosebnimi odnosi subjektivno ocenjevale na lestvici od 0 (povsem nezadovoljen) do 10 (zelo zadovoljen). 



Osebe so bile še vedno v povprečju najbolj zadovoljne z odnosi, ki jih imajo s prijatelji, sorodniki, sosedi, sodelavci (8,6), kar je enaka ocena kot leto prej. Prav tako sta ostali enaki njihovi samooceni zadovoljstva s finančnim stanjem (6,8) in splošnega zadovoljstva z življenjem (7,7).

Druženje finančno dostopno tako odraslim kot otrokom

S prijatelji in sorodniki se je ob pijači ali kosilu/večerji vsaj enkrat na mesec družilo 93 % oseb, starih 16 let ali več, kar je bil enak delež kot leto prej. Zaradi finančnih razlogov se ni družilo 3 % oseb, kar je približno enako kot v prejšnjih letih, preostali pa so navedli druge razloge. 

S svojimi vrstniki so se družili tudi otroci, stari do 15 let. Delež gospodinjstev, v katerih so vsi otroci (stari 0–15 let) občasno povabili prijatelje, da bi se skupaj igrali in še kaj prigriznili, je bil 91-odstoten. Zaradi finančnih razlogov tega niso mogli zagotoviti v 1 % gospodinjstev, v preostalih gospodinjstvih pa se otroci niso družili z vrstniki zaradi drugih razlogov.

Splošno zdravstveno stanje dve tretjini oseb ocenile kot dobro ali zelo dobro

Kot zelo dobro je svoje splošno zdravstveno stanje ocenilo 23 % oseb, starih 16 let ali več, kar je bilo za 1 odstotno točko več kot leto prej. Da je njihovo zdravstveno stanje dobro, je menilo 43 % oseb, da je zelo slabo ali slabo, pa 8 % oseb ali za 1 odstotno točko manj.

Starši ali skrbniki so za 71 % otrok (starih 0–15 let) menili, da je njihovo splošno zdravstveno stanje zelo dobro, za 25 % otrok, da je dobro, za 3 % otrok pa so ocenili, da je njihovo zdravstveno stanje srednje.  

Lani je v 5 % gospodinjstev živela vsaj ena oseba, ki je potrebovala pomoč zaradi dolgotrajne telesne ali duševne bolezni, oviranosti ali starosti. Izmed teh gospodinjstev jih je 46 % prejemalo formalno oskrbo na domu – ta zajema zdravstveno nego in/ali socialno oskrbo, ki vključuje osnovna in podporna dnevna opravila.



Tabele z najnovejšimi podatki so na voljo v podatkovni bazi SiStat.   

METODOLOŠKO OPOZORILO
Podatkovni vir je mednarodno primerljivo raziskovanje Življenjski pogoji (EU-SILC). V današnji objavi so prikazani končni podatki za leto 2024, pridobljeni z anketnim vprašalnikom v 2024 ter iz registrov in administrativnih virov, ki se večinoma nanašajo na leto 2023. 

Še več podrobnih podatkov po različnih prerezih bo objavljenih v podatkovni bazi SiStat 19. marca 2025 sočasno s podrobnimi podatki področja Kazalniki dohodka, revščine in socialne izključenosti. 

Končni podatki iz priložnostnih modulov bodo objavljeni v dveh ločenih objavah: »Življenjski pogoji otrok« 10. aprila 2025 in »Dostopnost do storitev« 22. maja 2025.

Dodatna pojasnila so na voljo v metodoloških pojasnilih.

Izvedbo raziskovanja je sofinancirala Evropska unija. Izražena stališča in mnenja so izključno avtorjeva in ne odražajo nujno mnenj Evropske unije ali Eurostata. Zanje nista odgovorna niti Evropska unija niti organ, ki je dodelil finančna sredstva.
Pri uporabi podatkov in informacij Statističnega urada RS vedno navedite: "Vir: SURS".
Več: Avtorske pravice.