Energetska revščina, 2024

Energetsko revnih gospodinjstev v 2024 približno enako kot leto prej

Lani je bilo v Sloveniji energetsko revnih približno 63.000 gospodinjstev, v njih pa je živelo približno 110.000 oseb oz. 1.000 več kot leto prej.

  • 28. 2. 2025 ob 10:30
  • |
  • končni podatki
Delež energetsko revnih gospodinjstev malenkost višji kot leto prej

Energetska revščina gospodinjstev je bila lani 7,3-odstotna. V primerjavi z letom prej se je ta delež zvišal le za 0,1 odstotne točke. Energetsko revnih je bilo približno 63.000 gospodinjstev, v njih pa je živelo približno 110.000 oseb oz. 1.000 več kot v 2023.
Med energetsko revnimi gospodinjstvi je bilo približno 51.000 gospodinjstev brez vzdrževanih otrok in 11.000 gospodinjstev z vzdrževanimi otroki.

Energetska revščina postopno upada

Primerjava v daljšem časovnem obdobju kaže, da se energetska revščina kljub občasnim letnim porastom postopno zmanjšuje, najmanjša je bila v 2021. Med letoma 2014 in 2024 se je delež energetsko revnih gospodinjstev zmanjšal za tretjino ali za 25.000 gospodinjstev.



Delež energetsko revnih največji med enočlanskimi gospodinjstvi

Enako kot leto prej je bil tudi lani delež energetsko revnih gospodinjstev največji med enočlanskimi gospodinjstvi (14,3 %), pri tistih s starejšimi člani (65 let ali več) višji (15,1 %) kot pri tistih z mlajšimi (13,5 %). Med gospodinjstvi z vzdrževanimi otroki je bil ta delež največji pri enostarševskih gospodinjstvih z vsaj enim vzdrževanim otrokom (13,7 %), pri vseh drugih gospodinjstvih z vzdrževanimi otroki pa je bil nižji od 5 %. Najmanjši je bil med gospodinjstvi vsaj treh odraslih oseb z vzdrževanimi otroki (1,9 %).



Delež energetsko revnih gospodinjstev najnižji v osrednjeslovenski statistični regiji, najvišji v koroški in obalno-kraški

Lani se je delež energetsko revnih gospodinjstev gibal od 3,9 % v osrednjeslovenski statistični regiji do 10,4 % v koroški in obalno-kraški. V zahodni Sloveniji je bil precej nižji (5,2 %) kot v vzhodni Sloveniji (9,2 %). V primerjavi z letom prej se je znižal v petih od osmih statističnih regij vzhodne Slovenije in v eni od štirih statističnih regij zahodne Slovenije, v preostalih šestih regijah pa se je zvišal.



Najpogostejši vzrok neustrezne bivanjske razmere

K uvrstitvi gospodinjstev z dohodki pod pragom tveganja revščine med energetsko revna so, enako kot v prešnjih letih, v največjem deležu prispevale neustrezne bivanjske razmere, kot so težave s puščajočo streho, vlažnimi stenami/tlemi/temelji ali trhlimi okenskimi okvirji/tlemi v stanovanju, sledile so zamude s plačili stanovanjskih stroškov (vode, elektrike, ogrevanja itd.), v najmanjšem deležu pa je bil vzrok nezmožnost zagotavljanja primerno ogrevanega stanovanja.

V primerjavi z letom 2023 se je zmanjšal delež gospodinjstev, ki si finančno niso bila zmožna zagotoviti primerno ogrevanega stanovanja (za 0,2 odstotne točke); delež gospodinjstev, ki so zaradi finančne stiske zamujala s plačili stanovanjskih stroškov, je ostal enak (6,1 %); deleža gospodinjstev, izpostavljenih preostalima dvema elementoma energetske revščine, pa sta se povečala: delež gospodinjstev pod pragom tveganja revščine za 0,7 odstotne točke, delež gospodinjstev, ki so živela v neustreznih bivanjskih razmerah, pa za 0,9 odstotne točke.



V obdobju 2014–2024 je bilo manj gospodinjstev izpostavljenih trem od štirih elementov, na katerih temelji izračun energetske revščine: delež gospodinjstev, ki so zaradi finančne stiske zamujala s plačili stanovanjskih stroškov, se je zmanjšal za dve tretjini, delež gospodinjstev, ki si finančno niso bila zmožna zagotoviti primerno ogrevanega stanovanja, in delež gospodinjstev, ki so živela v neustreznih bivanjskih razmerah, za več kot tretjino (prvi za 39 %, drugi za 34 %). Po drugi strani se je delež gospodinjstev pod pragom tveganja revščine v istem obdobju nekoliko povečal (za 6 %).



Tabele z najnovejšimi podatki so na voljo v podatkovni bazi SiStat, v področjih Kakovost življenja in Energetika.
METODOLOŠKO OPOZORILO
Kot energetsko revna v skladu z Uredbo o merilih za opredelitev in ocenjevanje števila energetsko revnih gospodinjstev (Ur. l. RS, št. 132/2022 z dne 14. 10. 2022) opredelimo gospodinjstva, ki so imela dohodek v letu pred izvedbo raziskovanja Življenjski pogoji (EU-SILC) nižji od praga tveganja revščine in so izpolnjevala vsaj enega izmed naslednjih treh pogojev: finančno niso bila zmožna zagotoviti primerno ogrevanega stanovanja; zaradi finančne stiske so (v zadnjih 12 mesecih pred anketiranjem) zamujala s plačili stanovanjskih stroškov (komunalnih storitev, vode, elektrike, stroškov za ogrevanje ipd.), med katere so vključene tudi energetske storitve; živela so v stanovanjih, v katerih so imela težave s puščajočo streho, z vlažnimi stenami/tlemi/temelji ali trhlimi okenskimi okvirji/tlemi (neustreznih bivanjskih razmerah).

V izračunih energetske revščine ne upoštevamo cen energentov (vključno z omrežninami in drugimi prispevki, ki se od njih plačujejo) oz. izdatkov gospodinjstev za energente, niti njihove porabe.

Podatkovni vir je na ravni EU primerljivo raziskovanje Življenjski pogoji (EU-SILC). Podatki za leto 2024 so bili pridobljeni z anketnim vprašalnikom v 2024 (leto izvedbe EU-SILC) ter iz registrov in administrativnih virov, ki se večinoma nanašajo na leto 2023 (referenčno leto za dohodek). Izračun praga tveganja revščine za leto 2024 temelji na (neto) razpoložljivih dohodkih gospodinjstev, prejetih v letu 2023.

Dodatna pojasnila so na voljo v metodoloških pojasnilih, v 6. poglavju.





Pri uporabi podatkov in informacij Statističnega urada RS vedno navedite: "Vir: SURS".
Več: Avtorske pravice.