Življenjski pogoji otrok, 2024

Vsaj en teden počitnic na leto zunaj doma in druženje z vrstniki ostajata dostopna večini otrok

Plačljive prostočasne dejavnosti je lani otrokom zagotovilo 72 % gospodinjstev ali za 4 odstotne točke več kot v 2014; največjo rast je bilo zaznati pri gospodinjstvih z dohodki, nižjimi od praga tveganja revščine. Splošno zdravstveno stanje je bilo za 71 % otrok ocenjeno kot zelo dobro. 

  • 10. 4. 2025 ob 10:30
  • |
  • končni podatki
Izbrane dobrine dostopne skoraj vsem otrokom

Dostopnost dobrin, kot so obutev, oprema za zunanje aktivnosti (npr. kolo, rolerji, kotalke, smuči, sani), igrače oz. igre in knjige, primerne starosti otroka, se v obdobju 10 let, od leta 2014 prek leta 2021 do najnovejših, lanskih podatkov, ni občutneje spremenila. Otroci, stari do vključno 15 let, so jih imeli lani na voljo v 98 % gospodinjstev, obutev ter igrače oz. igre za notranjo uporabo pa v 99 %.

Skoraj vsa gospodinjstva (99 %) so otrokom lahko privoščila sadje, zelenjavo, mesni oz. enakovredni vegetarijanski obrok vsaj enkrat dnevno, kar se prav tako ni spremenilo v 10 letih.

Nova oblačila za otroke, stare do vključno 15 let, si je lani lahko privoščilo 97 % gospodinjstev, kar je za 3 odstotne točke več kot v letu 2014. V 10 letih je bila najbolj opazna rast v gospodinjstvih z dohodki, nižjimi od praga tveganja revščine (za 7 odstotnih točk več, na 95 %).

Obiskovanje plačljivih prostočasnih dejavnosti otrokom dostopnejše kot pred 10 leti

Delež gospodinjstev, ki so vsem otrokom omogočila redne plačljive prostočasne dejavnosti (npr. krožek, glasbeno šolo, športno dejavnost in druge aktivnosti), se je med letoma 2014 in 2024 skupno povečal za 4 odstotne točke (na 72 %). V gospodinjstvih z dohodki, nižjimi od praga tveganja revščine, je ta delež narasel za 7 odstotnih točk (s 50 na 57 %), v gospodinjstvih z dohodki nad omenjenim pragom pa za 2 odstotni točki (z 71 na 73 %).

Tovrstnih dejavnosti svojim otrokom niso mogli zagotoviti zaradi finančnih razlogov v 3 % gospodinjstev, kar je za 7 odstotnih točk manj kot pred desetletjem (10 %). Opazna je bila tudi razlika med gospodinjstvi z dohodki, nižjimi od praga tveganja revščine, in tistimi z dohodki nad omenjenim pragom, lani je znašala 10 odstotnih točk. Teh dejavnosti otrokom ni moglo privoščiti 12 % gospodinjstev z dohodki pod pragom tveganja revščine ali za 11 odstotnih točk manj kot pred 10 leti (23 %), po drugi strani pa 2 % gospodinjstev nad pragom tveganja revščine ali za 6 odstotnih točk manj (8 % v 2014). Na podatke iz leta 2021 je v veliki meri vplival covid-19, zato rezultati niso povsem primerljivi s preostalimi leti.


Druženje otrok z vrstniki na približno enaki ravni kot pred 10 leti

Delež gospodinjstev, v katerih so vsi otroci občasno povabili prijatelje, da bi se skupaj igrali in kaj prigriznili, je bil 91-odstoten, kar je približno toliko kot pred 10 leti (2014: 92 %). Leta 2021 pa je na druženje otrok z vrstniki močno vplivala epidemija covida-19, zato je bil takrat delež precej nižji (79 %). Pričakovano so bila tudi lani tovrstna druženja bolj dostopna otrokom iz gospodinjstev z dohodki, višjimi od praga tveganja revščine (92 %), kot pa tistim iz gospodinjstev z dohodki pod tem pragom (84 %).

Vsaj en teden počitnic na leto zunaj doma ostal dostopen otrokom iz več kot 9 od 10 gospodinjstev  

Počitnikovanje zunaj doma za vsaj en teden na leto so lani zagotovili vsem svojim otrokom v 94 % gospodinjstev z otroki, starimi do vključno 15 let, kar je za 3 odstotne točke več kot v 2014. Največjo rast je bilo zaznati pri enostarševskih gospodinjstvih z vsaj enim vzdrževanim otrokom (v 2014: 86 %, v 2024: 94 %). Med gospodinjstvi z najnižjimi dohodki je bil ta delež nižji (86 %) kot v gospodinjstvih z najvišjimi dohodki (97 %).

Zdravstveno stanje otrok boljše v gospodinjstvih z višjimi dohodki

Za 71 % otrok, starih do vključno 15 let, so starši ali skrbniki lani ocenili, da je bilo njihovo splošno zdravstveno stanje zelo dobro, kar je bilo za 3 odstotne točke manj kot v 2021, po drugi strani pa za 7 odstotnih točk več kot v 2017, ko smo prav tako zbirali ta podatek. Četrtina staršev je zdravje svojih otrok ocenila kot dobro, 3 % pa kot srednje. Delež otrok v zelo dobrem zdravstvenem stanju je bil pri gospodinjstvih z najvišjimi dohodki za 10 odstotnih točk večji (78 %) kot pri gospodinjstvih z najnižjimi dohodki (68 %).



Starši ali skrbniki so najbolje ocenili splošno zdravstveno stanje otrok, starih od 6 do 10 let, in sicer so za 72 % toliko starih otrok navedli, da so zelo dobrega zdravja. Med dečki in deklicami v prvih dveh starostnih skupinah ni bilo velike razlike, nekoliko večja pa je bila v skupini otrok, starih od 11 do 15 let. Starši ali skrbniki so zelo dobro zdravstveno stanje navedli za 67 % dečkov te starostne skupine, med njihovimi sovrstnicami pa je bil ta delež za 6 odstotnih točk večji (73 %).

Večina otrok (96 %) pri običajnih aktivnostih ni bila dolgotrajno (neprekinjeno že najmanj 6 mesecev) ovirana zaradi zdravstvenih težav. Za preostale 4 % so starši ali skrbniki navedli, da so jih tovrstne težave zelo ali zmerno ovirale pri vsakodnevnih aktivnostih. V primerjavi z letom 2021 se je ta delež povečal za 2 odstotni točki. 


Tabele z najnovejšimi podatki so na voljo v podatkovni bazi SiStat.
METODOLOŠKO OPOZORILO
Podatki iz priložnostnega modula Življenjski pogoji otrok so bili zbrani v okviru mednarodno primerljivega raziskovanja Življenjski pogoji (EU-SILC), z anketnim vprašalnikom v prvi polovici leta 2024 (leto izvedbe EU-SILC) ter iz registrov in administrativnih virov, ki se večinoma nanašajo na leto 2023 (referenčno leto za dohodek).

Dodatna pojasnila so na voljo v metodoloških pojasnilih.
Pri uporabi podatkov in informacij Statističnega urada RS vedno navedite: "Vir: SURS".
Več: Avtorske pravice.