8. Evropske statistične igre
Znani so zmagovalci nacionalnega dela tekmovanja
Nacionalni del tekmovanja je končan. Zaključujemo ga z objavo rezultatov za državno raven tekmovanja, na katerem je sodelovalo 67 ekip. Te so pripravile raziskovalne naloge, v katerih so analizirale in predstavile podatke o prebivalcih Slovenije. Med njimi je strokovna žirija v vsaki kategoriji določila zmagovalno ter drugo- in tretjeuvrščeno ekipo.
Kategorija A:1. mesto: ekipa KURENTI, Gimnazija Ptuj
2. mesto: ekipa JOLO, Gimnazija Koper
3. mesto: ekipa DAEBAK, Gimnazija Koper
Kategorija B:
1. mesto: ekipa MRAVLJICE, Srednja šola Veno Pilon Ajdovščina
2. mesto: ekipa MAJSTRI2, Gimnazija in srednja šola Rudolfa Maistra Kamnik
3. mesto: ekipa VEIJNKESA, Gimnazija Franca Miklošiča Ljutomer
Izjava o omejitvi odgovornosti: Prosimo, upoštevajte, da so naloge pripravili srednješolci v okviru šolskega tekmovanja Evropske statistične igre. Manjše netočnosti pri uporabi, predstavitvi in interpretaciji podatkov niso izključene.
Obe zmagovalni ekipi bosta skupaj z drugouvrščenima ekipama iz vsake kategorije lahko nadaljevali s tekmovanjem v evropskem finalu.
Vsem najboljšim ekipam in ostalim sodelujočim čestitamo za dosežene uspehe!
O tekmovanju
Evropske statistične igre so mednarodno ekipno tekmovanje, ki med srednješolci spodbuja zanimanje za statistiko in uporabo uradnih statističnih podatkov. Dijaki se na tekmovanju ob podpori mentorjev preizkusijo v različnih veščinah statistične pismenosti, kot so reševanje različnih statističnih problemov in nalog, iskanje podatkov ter priprava statistične analize. Ob tem spoznajo številne zanimive podatke o Sloveniji in evropskih državah, uporabijo pa tudi različna programska orodja za obdelavo in vizualizacijo podatkov.
Tekmovanje se izvaja dvostopenjsko, najprej na nacionalni, nato pa še na evropski ravni.
Nacionalni del se začne na šolski ravni. Udeležijo se ga lahko vse prijavljene ekipe, pomerijo pa se v reševanju spletnih testov. Ekipe, ki dosežejo prag točk za napredovanje, se uvrstijo na državno raven, na kateri morajo pripraviti raziskovalno nalogo. Štiri najboljše ekipe, ki jih določi strokovna žirija, se uvrstijo v evropski del tekmovanja, t. i. finale, v katerem se pomerijo najboljše ekipe iz vseh sodelujočih držav. Njihova naloga je priprava videa.
Tekmovanje organizira Statistični urad RS v sodelovanju z Eurostatom. Pri izvedbi sodeluje tudi Statistično društvo Slovenije. Tokrat poteka osmič, izvaja pa se v 21 evropskih državah. Več informacij o mednarodnem delu tekmovanja je na voljo na https://www.esc2025.eu/.
Statistični urad RS ob začetku tekmovanja objavi razpis, v katerem opredeli vse najpomembnejše informacije v zvezi s sodelovanjem, časovne roke ter mesto, na katerem bodo na voljo pravila tekmovanja in prijavni obrazec.
Tekmovanje v številkah
Tekmovanje je bilo prvič organizirano v šolskem letu 2017/2018. V Sloveniji je od prvih iger, na katerih je sodelovalo približno 400 dijakov in 36 mentorjev iz 30 srednjih šol, do lanskih sedmih iger število sodelujočih naraslo že na skoraj 1.200 dijakov in več kot 80 mentorjev iz 54 šol. Priljubljenost tekmovanja se povečuje tudi v evropskem merilu, saj ga izvaja vedno več držav. Zadnje igre je organiziralo že 20 evropskih držav.
Pravila tekmovanja
Na tekmovanju lahko sodelujejo vsi srednješolci. Udeležijo se ga kot ekipe z enim, dvema ali največ tremi člani, tekmujejo pa v eni izmed dveh tekmovalnih skupin:
- kategorija A: dijaki zadnjih dveh letnikov srednješolskega izobraževanja,
- kategorija B: dijaki prvih dveh letnikov srednješolskega izobraževanja.
Vsaka ekipa mora imeti mentorja, učitelja iz šole, ki jo obiskujejo dijaki.
Vse podrobnosti o namenu, organizaciji in poteku tekmovanja so zapisane v pravilih tekmovanja:- Pravila tekmovanja na nacionalni ravni
- Pravila tekmovanja na evropski ravni
Tema videa za evropski del tekmovanja: Ali generacija Z spreminja svet? (podrobnejši opis)
Urnik tekmovanja
ŠOLSKA RAVEN TEKMOVANJA
Reševanje spletnih testov: 19. 11.–2. 12. 2024
Objava rezultatov šolskega tekmovanja: 10. 12. 2024
DRŽAVNA RAVEN TEKMOVANJA
Priprava raziskovalne naloge: 15. 1.–12. 2. 2025
Razglasitev zmagovalcev nacionalnega dela: 28. 3. 2025
Podelitvena slovesnost: predvidoma aprila 2025
EVROPSKA RAVEN TEKMOVANJA
Priprava videa: 28. 3.–7. 5. 2025
Razglasitev zmagovalcev evropskega dela: 6. 6. 2025
Podelitvena slovesnost: predvidoma junija 2025
Nagrade in priznanja
Nagrade in priznanja na šolski ravni:
- promocijska majica,
- bronasto priznanje.
Nagrade in priznanja na državni ravni:
- nagrade:
- srebrna ali zlata priznanja.
1. mesto: elektronska naprava v vrednosti do 350 EUR,
2. mesto: elektronska naprava v vrednosti do 250 EUR,
3. mesto: elektronska naprava v vrednosti do 150 EUR.
Evropski del tekmovanja
Nagrade za zmagovalni ekipi iz obeh kategorij:
Prijava na tekmovanje
Ekipo na tekmovanje prijavi mentor z izpolnitvijo in oddajo prijavnega obrazca. Dijake, ki so že sodelovali na tekmovanju, prijavi z novim imenom ekipe.
Rok za prijavo: 18. 11. 2024
Prijavni obrazec
Rezultati tekmovanja
Najboljše ekipe v kategoriji A
1. mesto: ekipa KURENTI, Gimnazija Ptuj
2. mesto: ekipa JOLO, Gimnazija Koper
3. mesto: ekipa DAEBAK, Gimnazija Koper
Najboljše ekipe v kategoriji B
1. mesto: ekipa MRAVLJICE, Srednja šola Veno Pilon Ajdovščina
2. mesto: ekipa MAJSTRI2, Gimnazija in srednja šola Rudolfa Maistra Kamnik
3. mesto: ekipa VEIJNKESA, Gimnazija Franca Miklošiča Ljutomer
Izjava o omejitvi odgovornosti: Prosimo, upoštevajte, da so naloge pripravili srednješolci v okviru šolskega tekmovanja Evropske statistične igre. Manjše netočnosti pri uporabi, predstavitvi in interpretaciji podatkov niso izključene.
Naloge s prejšnjih tekmovanj in dodatna pomoč
Za posamezno raven tekmovanja smo izbrali primere nalog s prejšnjih Evropskih statističnih iger.
Šolska raven tekmovanja
Spletni kvizi s primeri nalog za šolsko raven tekmovanj
Sklop 1: Osnovno znanje statistike (kategorija A)
Sklop 1: Osnovno znanje statistike (kategorija B)
Sklop 2: Poznavanje in uporaba uradnih statističnih virov
Sklop 3: Razumevanje vsebine publikacije s statističnimi podatki
Državna raven tekmovanja
Evropska raven tekmovanja
Dodatna pomoč pri spoznavanju statistike ali pripravi na tekmovanje
STEDy je statistični izobraževalni portal, ki uporabnikom pomaga širiti in poglobiti znanje statistike, poznavalcem pa ponuja dodaten izziv, da s primeri različnih nalog preizkusijo svoje znanje.
Razlagalni videi so serija petih kratkih animiranih predstavitev izbranih pojmov, povezanih s statistiko. V njih so na enostaven način podane smernice za pravilno uporabo vizualizacij in interpretacijo statističnih podatkov.
Izobraževanja
Za srednješolske učitelje, ki bi se radi udeležili tekmovanja in bi želeli pridobiti več informacij, pa tudi za vse tiste, ki jih statistika zanima ter bi želeli izboljšati svoje znanje in veščine s področja statistične pismenosti, bomo v oktobru in novembru izvedli spletne seminarje. Na njih bomo osvetlili različne teme:
Na seminarju bomo predstavili vse najpomembnejše informacije o tekmovanju v šolskem letu 2024/2025. Izvedeli boste, kako poteka tekmovanje, kako lahko sodelujete, katera pravila veljajo na nacionalni in katera na evropski ravni. Prikazani bodo tudi primeri nalog v spletnem testu in primeri raziskovalnih nalog na državni ravni tekmovanja.
Na seminarju se boste seznanili s tem, kaj vse ponuja SURS-ova spletna stran uporabnikom ter kje in v kakšni obliki najdete podatke. Spoznali boste SURS-ove produkte pa tudi osnovne napotke za pravilno prikazovanje in razumevanje uradnih statističnih podatkov.
Na prvem seminarju o statističnih metodah bomo razložili osnovne koncepte statistike (kombinatorika, verjetnost, osnovne statistične pojme) v povezavi z nalogami, s katerimi se bodo srečale ekipe na tekmovanju v kategoriji mlajših in starejših dijakov. Razložili bomo teorijo ter praktični pristop k reševanju nalog in pripravi analize podatkov.
Na drugem seminarju o statističnih metodah bomo obravnavali dodatne teme s področja statistike v povezavi z nalogami, s katerimi se na tekmovanju srečale le ekipe kategorije starejših dijakov. Udeležence bomo seznanili z linearno regresijo in porazdelitvami (normalna, binomska). Tudi na tem seminarju bomo teorijo dopolnili s praktičnim pristop k reševanju nalog.
Na seminarju bo podrobno predstavljena SURS-ova podatkovna baza SiStat. Naučili vas bomo poiskati statistične podatke v SiStatu ter pokazali načine, s katerimi sta dostopanje do podatkov in delo z njimi preprostejša.
Na seminarju bodo predstavljene različne vrste vizualizacij (grafikoni, infografike ipd.) s poudarkom na analizi, katera izmed njih je najprimernejša za prikaz posameznega niza podatkov. Spoznali bomo pravilno in napačno uporabo vizualizacij z vidika vrste podatkov, ki jih želimo predstaviti.
Za prijavo na seminarje je treba najpozneje do 12. ure na dan seminarja izpolniti prijavni obrazec.
Prijavni obrazec
Najpogostejša vprašanja o igrah
Gre za mednarodno srednješolsko tekmovanje iz statistike, ki poteka po spletu. Ekipe se najprej pomerijo na šolski ravni, najuspešnejše se uvrstijo na državno raven. Po dve ekipi iz vsake kategorije, torej štiri najboljše ekipe na državni ravni, se uvrstita v evropski finale. Tekmovanje se od leta 2017 izvaja v različnih evropskih državah. Nacionalni statistični uradi organizirajo nacionalni del, evropski statistični urad Eurostat pa evropski del. Oba dela se izvajata v skladu s pravili tekmovanja.
Udeležijo se ga lahko vsi srednješolci, ki se izobražujejo na kateri koli uradno priznani srednji šoli v Sloveniji. Dijaki tekmujejo ekipno; v ekipi je lahko en, dva ali največ trije dijaki. Sestavljajo jo lahko dijaki zadnjih dveh letnikov (tekmujejo v kategoriji A) ali dijaki prvih dveh letnikov (tekmujejo v kategoriji B), ki obiskujejo isto šolo. Vsaka ekipa mora imeti mentorja, vsak dijak pa se tekmovanja lahko udeleži samo z eno ekipo.
Vlogo mentorja lahko prevzame učitelj katerega koli predmeta na šoli, ki jo obiskuje tekmovalna ekipa. Isti učitelj je lahko mentor več ekipam v obeh kategorijah. Njegova vloga je, da ekipo prijavi na tekmovanje, koordinira komunikacijo med organizatorji tekmovanja in dijaki, predvsem pa nudi pomoč članom ekipe, npr. v obliki razlage snovi na šolski ravni ali pa z usmerjanjem in pregledom dela pri pripravi statistične analize na državni ravni.
Mentorstvo dijakom na Evropskih statističnih igrah se upošteva kot strokovno delo, s katerim učitelji pridobijo točke za napredovanje. Statistični urad RS mentorjem kot dokazilo o sodelovanju na tekmovanju izda potrdilo o mentorstvu.
Ekipo prijavi mentor, tako da izpolni in odda spletni obrazec za prijavo. Člani ekip se z mentorjem vnaprej dogovorijo o imenu ekipe in geslu. To bodo namreč uporabljali za prijavo na spletnem mestu, prek katerega bodo dostopali do nalog. Ime ekipe je lahko poljubno, ne sme pa presegati 10 znakov (brez presledkov). Vsaka ekipa ima unikatno ime, zato registracija ekip z istim imenom ni mogoča. Ekipe, ki so že sodelovale na igrah, si ob vsaki prijavi obvezno izberejo novo ime, takšno, ki ga na prejšnjih tekmovanjih še niso uporabile. Geslo naj sestavlja od 6 do 10 črkovno-številčnih znakov, vsebovati pa mora vsaj eno številko ali črko. Če ekipa svoje geslo pozabi, ga lahko ob prijavi na spletno mesto sama spremeni. Mentor v prijavni obrazec vpiše svoj delujoči e-naslov, ki se bo uporabljal samo za obveščanje in komuniciranje v povezavi s tekmovanjem.
Ne, udeležba na tekmovanju je brezplačna.
Namenskega gradiva za tekmovanje ni. Pri reševanju nalog na šolski ravni je večino odgovorov mogoče najti z brskanjem po spletnih straneh SURS-a in Eurostata. V pomoč so lahko tudi primeri nalog z rešitvami s prejšnjih tekmovanj, objavljeni na tej spletni strani (glej Zgledi nalog). Za lažje razumevanje statističnih pojmov si dijaki lahko pomagajo tudi z uporabo statističnega izobraževalnega portala STEDy. V tem interaktivnem orodju je s primeri razložena teorija, z reševanjem dodatnih primerov nalog pa je pridobljeno znanje mogoče preveriti. Za pripravo raziskovalne naloge je veliko primerov dobrih praks na voljo v objavah na SURS-ovi spletni strani (grafikoni, infografike) in v različnih publikacijah (Statøpis; Boljši, slabši, povprečni; Regije v številkah). Kot pomoč pri pripravi grafičnih predstavitev statističnih podatkov in njihovi pravilni interpretaciji so na voljo tudi kratki razlagalni videi. Za udeležence tekmovanja vsako leto pripravimo tudi več spletnih seminarjev, na katerih dobijo številne uporabne informacije.
Ne, na spletne seminarje se lahko prijavijo vsi učitelji, ki jih zanimajo teme s področja statistične pismenosti, dosegljivosti statističnih podatkov in SURS-ovih produktov, pa tudi informacije o tekmovanju. Udeležba na spletnih seminarjih je brezplačna in se lahko uveljavlja za napredovanje. Seminarjev se lahko udeležijo tudi dijaki, ki nameravajo sodelovati na tekmovanju Evropske statistične igre. Vabila za dijake bomo posredovali mentorjem in učiteljem, ki nas bodo obvestili, da se njihovi dijaki želijo udeležiti posameznega seminarja.
O poteku tekmovanja in izobraževanjih učiteljem ažurno pošiljamo informacije in novice prek e-sporočil. Nekatere aktualne novice objavljamo tudi na spletni strani v razdelku Aktualno, kjer jih lahko spremljajo vsi obiskovalci spletne strani, tudi dijaki.
Na šolski ravni ekipe rešujejo naloge v obliki spletnega testa. Do njih dostopajo s prijavo na spletnem mestu, kjer poteka nacionalni del tekmovanja. Spletni test je sestavljen iz treh različnih sklopov, v vsakem je deset vprašanj. Pri vsakem vprašanju so na voljo štirje možni odgovori, pravilen je samo eden. Pravilni odgovor se točkuje z eno točko, pri nepravilnem odgovoru pa se odšteje 0,33 točke. Spletne teste lahko ekipe rešujejo kadar koli v obdobju trajanja šolskega dela tekmovanja. Odgovorov jim ni treba oddati v enem koraku, vseh naenkrat, pomembno pa je, da jih sproti shranjujejo. Tako lahko ob vsaki prijavi nadaljujejo tam, kjer so končali nazadnje. Odgovore lahko ves čas tudi spreminjajo. Po končanem tekmovanju so ekipam na spletnem mestu na voljo rešitve, ki jih lahko primerjajo s svojimi odgovori.
Na državni ravni ekipe pripravijo krajšo raziskovalno nalogo na podlagi podatkovnega niza, ki ga pripravi SURS. Dijaki morajo podatke analizirati, svoje rezultate pa prikazati v obliki vizualizacij (npr. kot grafikone, infografike) ter jih ustrezno interpretirati in komentirati. Vsebino naloge predstavijo na prosojnicah; te oblikujejo v programu PowerPoint, nalogo pa – shranjeno v zapisu PDF in v stisnjeni obliki (npr. s programi WinZip, 7-Zip ipd.) – naložijo na spletno mesto, kjer opravljajo tekmovalne naloge. Vse raziskovalne naloge pregleda in v skladu z merili za ocenjevanje nalog točkuje dvostopenjska strokovna žirija. Prvostopenjska strokovna žirija izmed vseh nalog izbere po 10 najboljših iz obeh kategorij in te se uvrstijo v finale. Naloge pregleda in oceni drugostopenjska žirija ter določi zmagovalno nalogo v posamezni kategoriji in vrstni red preostalih finalistk.
Na evropskem delu tekmovanja morajo ekipe pripraviti do 2 minuti dolg video z vnaprej določeno temo in kratek dokument s pojasnili o tem, kako je potekalo njihovo delo. Ekipe se morajo pri predstavitvi dane teme sklicevati na uradne statistične podatke in s tem podpreti sporočilo tematike v svoji predstavitvi. Izdelke ocenjuje evropska strokovna žirija.
Po povratnih informacijah dijakov, ki so v prejšnjih letih oddali vlogo za Zoisovo štipendijo, so svoje dosežke s tekmovanja uspešno uveljavili za pridobitev pravice do te štipendije. Dokazilo o dosežkih na tekmovanju je priznanje, ki ga Statistični urad RS podeli dijakom, članom najbolje uvrščenih ekip. Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad RS, ki obravnava posamezno vlogo za štipendijo, dijake med postopkom običajno pozove k predložitvi dodatnih dokazil, povezanih z organizacijo tekmovanja. Dijaki omenjena dokazila pridobijo na Statističnem uradu RS – ta jim izda posebno potrdilo z vsemi zahtevanimi pojasnili o tekmovanju. Potrdilo dijaki priložijo kot dopolnitev vloge za štipendijo.
Kontaktni podatki
Vprašanja v povezavi s tekmovanjem nam sporočite na elektronski naslov statigre.surs@gov.si.
Za pojasnila smo dosegljivi v poslovnem času urada (od ponedeljka do četrtka od 9.00 do 15.30 in ob petkih od 9.00 do 14.30).
Sofinanciranje tekmovanja

Sofinancirala Evropska unija. Izražena stališča in mnenja so izključno avtorjeva in ne odražajo nujno mnenj Evropske unije ali Eurostata. Zanje nista odgovorna niti Evropska unija niti organ, ki je dodelil finančna sredstva.