Zbiranje podatkov

SURS, tovarna podatkov

SURS zbira podatke prek administrativnih virov, z anketiranjem prebivalcev, gospodinjstev, kmetijskih gospodarstev in podjetij, ipd. V naši podatkovni bazi je že več kot milijarda podatkov. Letno pripravimo več kot 700 objav, dejavni smo tudi na družbenih omrežjih.

  • 7. 4. 2025 ob 10:30
  • |
  • brez statusa
Na Statističnem uradu Republike Slovenije, na kratko SURS-u, razpolagamo z veliko količino podatkov; samo v podatkovni bazi SiStat jih je več kot milijarda. Ste se kdaj vprašali, kako zberemo vse te podatke? SURS deluje kot neke vrste tovarna. Na začetku »proizvodnje« so podatkovni viri.

200 podatkovnih zbirk

Lani smo na SURS-u podatke med drugim črpali iz 200 podatkovnih zbirk. Gre za administrativne in druge vire podatkov, ki jih upravlja 84 institucij. Na tak način zberemo 279 različnih vrst podatkov. 

60.000 sodelujočih podjetij

Več kot 70 naših raziskovanj se osredotoča na podjetja. Lani smo jih na SURS-u izvedli 67, še dodatni dve pa skupaj z AJPES-om in FURS-om. Vprašalnik za najmanj eno statistično raziskovanje je izpolnilo več kot 60.000 podjetij, poslali smo jim več kot 900.000 vprašalnikov. 97 % podjetij je odgovarjalo prek spleta. Na naš kontaktni center se je za vsebinsko in tehnično pomoč obrnilo skoraj 11.400 različnih enot, posameznih stikov z njimi je bilo več kot 23.200.

60.400 oseb, gospodinjstev in kmetijskih gospodarstev 

Lani smo izvedli 9 anketnih raziskovanj, s katerimi smo zbrali podatke od 60.400 oseb, gospodinjstev in kmetijskih gospodarstev. Anketiramo na terenu, po telefonu ali prek spleta. V našem telefonskem anketnem studiu smo tako lani na primer opravili skoraj 199.000 klicev.

Podatke je treba statistično obdelati

Vse podatke, ne glede na vir, je treba preveriti in po potrebi urediti. Iz takih podatkov se izračunajo statistične ocene oziroma agregati, ki se objavijo. Za varstvo pred razkritjem podatka posamezne enote uporabljamo različne metode statistične zaščite. Objavljene podatke je treba opremiti tudi z metodološkimi pojasnili in jih varno shraniti. Večina naših podatkov je usklajena z zahtevami in priporočili evropskega statističnega urada Eurostat. Na koncu statističnega procesa obdelave podatke objavimo in jih prek različnih kanalov posredujemo uporabnikom.

Več kot milijarda podatkov 

Eden naših glavnih produktov je podatkovna baza SiStat. V njej je objavljena več kot milijarda podatkov o Sloveniji z gospodarskega, demografskega in okoljskega področja. Vsi so na voljo brezplačno, baza je dostopna na SURS-ovi spletni strani.

741 objav 

Na naši spletni strani smo lani objavili 741 novic. Večina je bila namenjena predstavitvi najnovejših izsledkov raziskovanj z različnih vsebinskih področij, 11 % pa predstavitvi več tem, povezanih s prazničnimi in drugimi aktualnimi dogodki ter priložnostmi. 

Facebook, Instagram, LinkedIn, Threads

Podatke objavljamo tudi na družbenih omrežjih. Prisotni smo na Facebooku, Instagramu, LinkedInu in Threadsih. Na teh kanalih smo lani skupno delili več kot 800 prispevkov in imamo 35.000 sledilcev. 

3.250 odgovorov uporabnikom

Vsako leto prejmemo veliko prošenj za podatke in dodatne informacije. Uporabniki so nam lani poslali 3.250 zahtevkov – nekaj več kot dve tretjini je bilo pisnih, preostalih 31 % pa telefonskih. Največ, četrtina, jih je prišlo iz gospodarstva, tematsko pa je bilo največ zahtevkov povezanih s cenami in inflacijo.

Kaj je ključnega pomena za naše delo?

Brez sodelovanja s podjetji in posamezniki bi bilo delo na Statističnem uradu okrnjeno oz. skoraj nemogoče. Vsem, ki ste sodelovali z nami oz. še vedno sodelujete, se najlepše zahvaljujemo.

Pri uporabi podatkov in informacij Statističnega urada RS vedno navedite: "Vir: SURS".
Več: Avtorske pravice.