Življenjski pogoji, 2022

Enotedenske letne počitnice enako dostopne, spet več druženja

V letu 2022 je 24 % gospodinjstev mesec preživelo lahko oz. zelo lahko, kar je 4 odstotne točke manj kot leto prej. Ob pijači ali kosilu/večerji pa se je vsaj enkrat na mesec družilo 87 % ali za 19 odstotnih točk več oseb kot v letu 2021.

  • 10. 2. 2023 ob 10:30
  • |
  • končni podatki
Manj gospodinjstev s primerno ogrevanim stanovanjem, več pa s stanovanjem v dobrem stanju

Da je bilo njihovo stanovanje lani v dobrem stanju – kar pomeni, da niso zaznali težav niti zaradi puščajoče strehe, vlažnih sten ali vlažnih temeljev niti zaradi trhlih okenskih okvirjev ali tal –, je navedlo 82 % gospodinjstev. V letu pred tem je bilo takih nekoliko manj (80 %). Za dve odstotni točki manj gospodinjstev, tj. 96 %, pa si je lahko privoščilo primerno ogrevano stanovanje.

Finančni položaj gospodinjstev slabši

Pomemben vidik kakovosti bivanja je tudi to, kako ljudje subjektivno dojemajo svoj finančni položaj. Delež gospodinjstev, ki so ocenila, da so s svojimi dohodki mesec preživela lahko oz. zelo lahko, se je v primerjavi z letom 2021 zmanjšal za 4 odstotne točke, na 24 %. Delež gospodinjstev, ki so s svojimi dohodki težko oz. zelo težko preživela mesec, pa se je povečal za dve odstotni točki, na 16 %. Z manjšimi težavami je mesec preživelo 30 % gospodinjstev, 31 % pa dokaj lahko.



Delež gospodinjstev, ki so mesec preživela brez težav (lahko oz. zelo lahko), je bil največji v osrednjeslovenski (29 %) in goriški (29 %), najmanjši pa v koroški statistični regiji (16 %).

Na finančni položaj gospodinjstev vplivajo tudi stanovanjski stroški. Za četrtino (25 %) gospodinjstev so bili ti veliko breme, kar je bilo za 3 odstotne točke več kot leto prej. Da stanovanjski stroški zanje sploh niso breme, pa je menilo 17 % gospodinjstev oz. za dve odstotni točki manj.

Nepričakovane izdatke v znesku 750 EUR bi si lahko privoščilo 72 % gospodinjstev, največ v goriški statistični regiji (83 %), najmanj pa v koroški statistični regiji (57 %).

Enotedenske letne počitnice enako dostopne kot pred letom dni

Enotedenske letne počitnice zunaj doma za vse člane gospodinjstva bi si lani finančno lahko privoščilo 80 % gospodinjstev, kar je enak delež kot leto prej. Na ravni statističnih regij je bil delež najvišji v osrednjeslovenski (87 %) in gorenjski (86 %), najnižji pa v koroški (67 %) statistični regiji.

Samoocena splošnega zadovoljstva v povprečju nekoliko nižja

Splošno zadovoljstvo z življenjem so osebe, stare 16 ali več let, ocenile s povprečno oceno 7,6 (na lestvici od 0 – povsem nezadovoljen do 10 – zelo zadovoljen). To je za 0,1 vrednosti ocene manj od povprečne samoocene iz leta 2021. Prebivalci gorenjske statistične regije so splošno zadovoljstvo z življenjem ocenili za 0,3 ocene višje od slovenskega povprečja (7,9), z najnižjo oceno, za 0,3 nižjo od povprečja, pa so svoje zadovoljstvo ocenili prebivalci pomurske statistične regije (7,3).

Spet več druženja s prijatelji in sorodniki 

S prijatelji in sorodniki se je ob pijači ali kosilu/večerji vsaj enkrat na mesec družilo 87 % oseb, starih 16 ali več let, kar je za 19 odstotnih točk več kot v 2021 in za 6 odstotnih točk manj kot v predkoronskem letu 2019 (93 %). Zaradi finančnih razlogov se ni družilo 2 % oseb, kar je približno enako kot v preteklih letih. Med preostalimi razlogi so bili v približno enaki meri zastopani razlogi, povezani z epidemijo covida-19 (6 %), in drugi razlogi (5 %). 



S plačljivimi prostočasnimi aktivnostmi se je ukvarjalo 43 % oseb, starih 16 ali več let, kar je za 5 odstotnih točk več kot v letu prej, še vedno pa za 12 odstotnih točk manj kot v predkoronskem letu 2019. Med razlogi, zakaj se niso udeleževali tovrstnih aktivnosti, pa v 2022 niso več izstopali razlogi, povezani s covidom-19 (10 %), temveč drugi razlogi (38 %).

Tabele z najnovejšimi podatki so dostopne v podatkovni bazi SiStat


METODOLOŠKO OPOZORILO
Podatkovni vir je mednarodno primerljivo raziskovanje Življenjski pogoji (SILC). V današnji objavi so prikazani končni podatki za leto 2022, pridobljeni z anketnim vprašalnikom v 2022 ter iz registrov in administrativnih virov, ki se večinoma nanašajo na leto 2021. 

Še več podrobnih podatkov po različnih prerezih bo objavljenih v podatkovni bazi SiStat 20. aprila 2023, sočasno s podrobnimi podatki področja Kazalniki dohodka, revščine in socialne izključenosti. 

Končni podatki iz priložnostnih modulov bodo objavljeni v treh ločenih objavah: »Blaginja« 14. marca 2023, »Zdravje« 30. marca 2023, ter »Socialna in kulturna vključenost« 18. maja 2023.

Dodatna pojasnila so na voljo v metodoloških pojasnilih Življenjski pogoji.

Pri uporabi podatkov in informacij Statističnega urada RS vedno navedite: "Vir: SURS".
Več: Avtorske pravice.