Zbiranje podatkov

»Dober dan, sem anketar Statističnega urada RS«

SURS letno sodeluje s približno 80 terenskimi anketarji. Gre za dobro usposobljene zunanje sodelavce, ki so zelo pomemben člen v verigi priprave podatkov. Kako poteka njihovo delo?

  • 11. 3. 2025 ob 10:30
  • |
  • brez statusa
Kakovostni podatki so ključni za pripravo statistik. SURS pridobiva podatke na več načinov, med drugim s terenskim anketiranjem, pri čemer so ključnega pomena usposobljeni anketarji. Vsako leto sodeluje s približno 80 anketarji, ob izvajanju večjih, večletnih raziskovanj pa tudi z več kot 100.

Kako je videti običajen dan terenskega anketarja?

Delo anketarja lahko traja ves dan – na teren se odpravi okrog 9. ure, anketiranje pa običajno zaključi popoldne ali zvečer. Po končanem terenskem delu uredi še vse dokumente in podatke posreduje na urad.

Na terenu lahko doživi marsikaj – sreča tako prijazne ljudi, ki ga včasih s čim pogostijo, kot tudi tiste manj prijazne, ki zavrnejo sodelovanje. Včasih se mora znajti v razmerah, ko težko pride do oseb, predvidenih za anketiranje. Zadrego reši z iznajdljivostjo in komunikativnostjo, tako da običajno najde pot do njih.

Dobra priprava je anketarjev recept za uspeh

Pred začetkom dela se mora vsak anketar udeležiti usposabljanja, na katerem se seznani s podrobnostmi raziskovanja. Tam izve, kakšni so namen raziskovanja in vprašanja, spozna se z zakonskimi podlagami in časovnimi roki, nauči pa se tudi, kako naj ravna v različnih situacijah in kako pomembno je zbiranje podatkov.

Preden se odpravi na teren, prejme seznam anketirancev, da lahko načrtuje pot in razmisli, kako bo pristopil do oseb, izbranih v vzorec za anketiranje. Pripravi si vso potrebno opremo: seznam anketirancev, identifikacijsko izkaznico, obvestilno pismo (za vsak primer, če ga je anketiranec založil) ter prenosnik in mobilni telefon s polnima baterijama.

Anketar se mora pripraviti tudi mentalno. Na terenu se bo srečal z različnimi ljudmi, zato mora biti komunikativen, potrpežljiv in iznajdljiv. Pomembno je, da se znajde v vsaki situaciji in ohrani pozitivno naravnanost. Priprava na teren je zato ključnega pomena.

Na terenu ga čakajo različni izzivi

Eden večjih izzivov, s katerimi se srečajo anketarji, je pogosto dostop do gospodinjstev. Nekatere hiše so obdane z ograjami, pri drugih ne delujejo zvonci, spet tretje imajo na dvorišču pse, večstanovanjske stavbe pa zaklenjene vhode. Ljudje so čedalje bolj nezaupljivi, zato se morajo anketarji potruditi, da si pridobijo njihovo zaupanje. Anketarji se redno srečujejo tudi z zavrnitvami sodelovanja, ne ravno prijaznimi pripombami in z nepotrpežljivimi sogovorniki. V takšnih trenutkih je pomembno, da ohranijo mirno kri in poskušajo pogovor zaključiti na čim bolj prijazen način.

Več kot le anketiranje

Delo terenskih anketarjev ni zgolj zbiranje podatkov. So namreč nepogrešljiv del poslanstva Statističnega urada, saj s svojim delom pomembno prispevajo h kakovostnim podatkom in statistikam, ki so ključne za razumevanje družbe, gospodarstva in okolja. Skupaj z anketiranci pomagajo soustvarjati statistiko.

Pri uporabi podatkov in informacij Statističnega urada RS vedno navedite: "Vir: SURS".
Več: Avtorske pravice.