Struktura delovnega časa, Slovenija, 2016

V Sloveniji zaposlene osebe porabile v 2016 za efektivno delo 76,5 % razpoložljivega delovnega časa

V Sloveniji zaposlene osebe so v letu 2016 porabile 76,5 % razpoložljivega delovnega časa za efektivno delo, 18,6 % v obliki odsotnosti z dela, preostanek pa za odmor med delom za prehrano (malico). Več kot 80 % ur odsotnosti z dela je bilo izplačanih iz sredstev (v breme) delodajalcev.

  • 28. 6. 2018 ob 10:30
  • |
  • končni podatki

Delovni čas v Sloveniji
Z vidika delodajalca je delovni čas kategorija, ki pomembno določa stroške in je tesno povezana z izrabo delovnih kapacitet in s tem s produktivnostjo dela. V Sloveniji je delovni čas opredeljen z Zakonom o delovnih razmerjih, in sicer kot efektivni delovni čas, čas odmora in čas upravičenih odsotnosti z dela. Efektivni delovni čas se nanaša na čas, v katerem je delavec na razpolago delodajalcu in izpolnjuje delovne obveznosti iz pogodbe o zaposlitvi; podatek o tem je tudi osnova za izračun produktivnosti dela.

Več kot tri četrtine razpoložljivega delovnega časa namenjenega za efektivno delo
Po podatkih iz raziskovanja Struktura delovnega časa za leto 2016 so v Sloveniji zaposlene osebe nekaj več kot tri četrtine (76,5 %) razpoložljivega delovnega časa porabile za efektivno delo, nekaj manj kot petino (18,6 %) so ga porabile v obliki odsotnosti z dela, preostanek (4,9 %) pa za odmor med delom za prehrano (malico).

Struktura delovnega časa se v primerjavi z letom 2012 ni bistveno spremenila, čeprav je bilo v letu 2016 manj praznikov (dela prostih dni) in opravljenih več ur plačanega nadurnega dela kot v letu 2012. Podatki kažejo, da se delež ur efektivnega dela v razpoložljivem delovnem času v 2016 glede na 2012 ni povečal zlasti zato, ker je bilo v 2016 izrabljenih več ur rednega letnega dopusta (predvsem v zasebnem sektorju).

Več kot štiri petine ur odsotnosti z dela izplačanih iz sredstev (v breme) delodajalcev, od tega največji del zaradi izrabe ur rednega letnega dopusta

V Sloveniji zaposlene osebe so v letu 2016 večino ur efektivnega dela, 98,3 %, dejansko opravile v rednem delovnem času, 1,6 % so jih opravile v obliki plačanega nadurnega dela, tj. v času, ki je presegel redni delovni čas, preostalih 0,1 % pa so porabile za čakanje na delo ter za zastoje in prekinitve pri delu. Ure odsotnosti z dela so bile skoraj vse upravičene in urejene z nadomestilom plače, od tega jih je bilo 81,6 % izplačanih iz sredstev (v breme) delodajalcev, 18,4 % pa refundiranih iz sredstev (v breme) drugih organizacij in organov.

Ure odsotnosti z dela z nadomestilom plače iz sredstev (v breme) delodajalca so se v letu 2016 porabile v največjem obsegu (62,3 %) za redni letni dopust; 20,1 % ur teh odsotnosti se je porabilo za praznike (dela proste dneve), 13,9 % pa za bolniške odsotnosti do 30 dni. Od ur odsotnosti z dela z nadomestilom plače, refundiranim iz sredstev (v breme) drugih organizacij in organov, pa se jih je največ porabilo za bolniško odsotnost nad 30 dni (42,1 %) in za starševski dopust (34,6 %), ki vključuje porodniški, očetovski, posvojiteljski dopust ter dopust za nego in varstvo otroka.

Med urami odsotnosti z dela zaradi bolniške odsotnosti in drugih zdravstvenih razlogov so najvišji delež (55,5 %) obsegale bolniške odsotnosti do 30 dni. Preostali del teh ur (44,5 %) je bil refundiran iz sredstev (v breme) Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije; med njimi so prevladovale (85,1 %) daljše bolniške odsotnosti (nad 30 dni), medtem ko so preostali del teh odsotnosti (14,9 %) povzročile odsotnosti z dela zaradi drugih zdravstvenih razlogov.

Za strokovno izobraževanje, izpopolnjevanje in usposabljanje v zvezi z delom ter za študijski dopust je zaposlena oseba v letu 2016 porabila povprečno 0,2 %, za izredni dopust pa 0,1 % razpoložljivega delovnega časa.

Delež ur efektivnega dela v razpoložljivem delovnem času v zasebnem sektorju višji kot v javnem sektorju, pri registriranih fizičnih osebah višji kot pri pravnih osebah in v manjših podjetjih višji kot v večjih podjetjih
Čeprav so zaposleni v javnem sektorju v letu 2016 opravili v povprečju več ur plačanega nadurnega dela kot zaposleni v zasebnem sektorju, je delež ur efektivnega dela v razpoložljivem delovnem času v zasebnem sektorju znašal 77,8 %, v javnem sektorju pa le 74,1 %. Podatki kažejo, da se navedena deleža razlikujeta v tolikšni meri predvsem zato, ker so bili zaposleni v javnem sektorju v povprečju dalj časa kot zaposleni v zasebnem sektorju odsotni z dela zaradi izrabe rednega letnega dopusta, starševskega dopusta, strokovnega izobraževanja, bolniške odsotnosti do 30 dni in drugih zdravstvenih razlogov.

Podobne razlike lahko opazimo tudi med deležema ur efektivnega dela v razpoložljivem delovnem času registriranih fizičnih oseb in pravnih oseb; ta delež je namreč v letu 2016 pri registriranih fizičnih osebah znašal 80,0 %, pri pravnih osebah pa 76,3 %. Poleg razlogov, ki pojasnjujejo razlike v deležih ur efektivnega dela v razpoložljivem delovnem času med javnim in zasebnim sektorjem, so razlike v teh deležih med opazovanima vrstama pravnega subjekta v precejšnji meri nastale tudi zato, ker so bili zaposleni pri registriranih fizičnih osebah v povprečju manj časa odsotni z dela zaradi daljše bolniške odsotnosti (nad 30 dni) kot zaposleni pri pravnih osebah; nižji delež ur v razpoložljivem delovnem času pa je predstavljala tudi odsotnost z dela zaradi opravljanja dela s skrajšanim delovnim časom.

Pregled strukture delovnega časa po velikostnih razredih poslovnih subjektov (glede na število zaposlenih oseb) pokaže, da je delež ur efektivnega dela v razpoložljivem delovnem času v letu 2016 z naraščanjem velikosti poslovnega subjekta upadal, čeprav je bil delež ur plačanega nadurnega dela v razpoložljivem delovnem času v velikih podjetjih v povprečju precej višji kot v majhnih podjetjih. Razlike med deleži ur efektivnega dela v razpoložljivem delovnem času v posameznih velikostnih razredih poslovnih subjektov lahko pojasnimo z istimi razlogi, kot smo pojasnili tudi razlike v teh deležih med registriranimi fizičnimi osebami in pravnimi osebami.

Delež ur odsotnosti z dela v razpoložljivem delovnem času najnižji v dejavnosti gradbeništvo, najvišji pa v dejavnosti rudarstvo
Z vidika dejavnosti je bil delež ur odsotnosti z dela v razpoložljivem delovnem času v letu 2016 najnižji v dejavnosti gradbeništvo (16,0 %), najvišji pa v dejavnosti rudarstvo (23,8 %).

Med pomembnejšimi komponentami ur odsotnosti z dela naj posebej omenimo delež ur rednega letnega dopusta v razpoložljivem delovnem času; ta je bil v letu 2016 najvišji v dejavnosti oskrba z električno energijo, plinom in paro (12,0 %), sledile so dejavnost rudarstvo (11,8 %) in dejavnosti javne uprave in obrambe ter obvezne socialne varnosti (11,7 %); najnižji pa je bil v drugih raznovrstnih poslovnih dejavnostih (7,9 %) in nato v dejavnosti gostinstvo (8,1 %).

Izmed preostalih komponent ur odsotnosti z dela, ki pomembneje vplivajo na delež ur efektivnega dela v razpoložljivem delovnem času, sta bila najvišja deleža ur bolniške odsotnosti do 30 dni (3,2 %) in ur bolniške odsotnosti nad 30 dni (3,8 %) v razpoložljivem delovnem času v letu 2016 zabeležena v dejavnosti rudarstvo, najvišja deleža ur odsotnosti z dela zaradi izrabe starševskega dopusta v dejavnosti zdravstvo in socialno varstvo (2,0 %) ter v finančnih in zavarovalniških dejavnostih (1,9 %), najvišji delež ur odsotnosti z dela zaradi drugih zdravstvenih razlogov v dejavnostih javne uprave in obrambe ter obvezne socialne varnosti (0,6 %), najvišja deleža ur strokovnega izobraževanja pa v dejavnosti oskrba z električno energijo, plinom in paro (0,9 %) ter v finančnih in zavarovalniških dejavnostih (0,7 %).

V raziskovanju smo med drugim ugotovili tudi to, da sta bila najvišja deleža ur plačanega nadurnega dela v razpoložljivem delovnem času v letu 2016 zabeležena v dejavnosti zdravstvo in socialno varstvo (3,8 %) in v dejavnosti rudarstvo (2,3 %). 

Podrobnejše podatke o strukturi delovnega časa za leto 2016 (po vrstah pravnih subjektov, po institucionalnih sektorjih, po področjih dejavnosti, po velikostnih razredih poslovnih subjektov ter po kohezijskih in statističnih regijah) objavljamo v podatkovni bazi SI-STAT.

Deleži ur izbranih komponent odsotnosti z dela z nadomestilom plače iz sredstev (v breme) delodajalca v razpoložljivem delovnem času po velikostnih razredih poslovnih subjektov (glede na število zaposlenih oseb), Slovenija, 2016
Deleži ur izbranih komponent odsotnosti z dela z nadomestilom plače iz sredstev (v breme) delodajalca v razpoložljivem delovnem času po velikostnih razredih poslovnih subjektov (glede na število zaposlenih oseb), Slovenija, 2016
Vir: SURS
Struktura delovnega časa glede na vrsto pravnega subjekta in institucionalni sektor (%), Slovenija, 20161)
SKUPAJVRSTA PRAVNEGA SUBJEKTAINSTITUCIONALNI SEKTOR
SkupajPravne osebeRegistrirane fizične osebeJavni sektorZasebni sektor
RAZPOLOŽLJIVI DELOVNI ČAS100,0100,0100,0100,0100,0
URE EFEKTIVNEGA DELA76,576,380,074,177,8
Dejansko opravljene ure75,375,079,872,676,6
Ure čakanja na delo, ure zastojev in prekinitev pri delu0,10,10,00,00,1
Plačane nadure1,21,30,21,51,1
URE ODMORA MED DELOM ZA PREHRANO (MALICO)4,94,95,04,75,0
URE ODSOTNOSTI Z DELA18,618,815,021,117,3
Ure odsotnosti z dela z nadomestilom plače iz sredstev (v breme) delodajalca15,115,312,717,214,1
Ure odsotnosti z dela z nadomestilom plače iz sredstev (v breme) drugih organizacij in organov3,43,52,23,93,1
Ure odsotnosti z dela brez pravice do nadomestila plače0,00,00,10,00,1
1) Seštevki se zaradi zaokroževanja ne ujemajo vedno.
Vir: SURS
Pri uporabi podatkov in informacij Statističnega urada RS vedno navedite: "Vir: SURS".
Več: Avtorske pravice.