Imena in priimki, rojstni dnevi, Slovenija, 1. januar 2018
Med 200 najpogostejših imen so se prvič uvrstila imena Liam, Svit, Nace in Dalibor ter Tara in Zarja
Prebivalci Slovenije imamo 55.520 različnih imen in 118.491 različnih priimkov. Med imeni je 70 % unikatnih, med priimki pa je takih 58 %. Najdaljše enojno ime ima 13 črk, najkrajša imajo po 2 črki. Nekatera imena so hkrati moška in ženska.
55.520 različnih imen
V začetku leta 2018 smo med prebivalci Slovenije našteli 55.520 različnih imen (26.497 moških in 29.023 ženskih). Seznam različnih imen se vsako leto podaljša, v zadnjem letu se je podaljšal za 875 imen.
Pestrost imen prebivalcev Slovenije se kaže tudi v številu unikatnih imen, tj. imen, s katerimi je poimenovana le po ena oseba. Takih je bilo na začetku leta 38.725 (70 %). 27 imen (19 moških in 8 ženskih) se med prebivalci Slovenije pojavi najmanj 10.000-krat. Gre za najpogostejša imena in ta so med moškimi še vedno Franc, Janez, Ivan, Anton in Marko, med ženskimi pa Marija, Ana, Maja, Irena in Mojca.
Z imenom Marija je poimenovanih 55.190 prebivalk Slovenije ali povprečno vsaka devetnajsta, z imenom Ana pa vsaka enainštirideseta. Tudi najpogostejše moško ime je še vedno Franc; med prebivalci Slovenije jih je 23.554 ali povprečno vsak štiriinštirideseti.
Na lestvico 200 najpogostejših moških imen so se v zadnjem letu uvrstila 4 nova, in sicer Liam, Svit, Nace in Dalibor, imena Ignac, Bruno, Adolf in Amir pa so z omenjenega seznama izginila. Z lestvice najpogostejših 200 ženskih imen sta izginili Manja in Liljana, na novo pa sta se na njej pojavili Tara in Zarja.
V zadnjem letu se je med ženskami najbolj zmanjšalo število Marij (za 1.781), An (za 474) ter Jožef (za 335) in Frančišk (za 333), med moškimi pa število Francev (za 776), Jožefov (za 570) ter Antonov (za 527). Povečalo pa se je najbolj število prebivalk z imeni Zala, Ema in Eva ter prebivalcev z imeni Luka, Mark in Filip. Ta imena je dobilo največ v 2017 rojenih otrok.
Med prebivalci, katerih ime spada med 200 najpogostejših, so povprečno najmlajši tisti, ki jim je ime Liam (4,8 leta), med prebivalkami pa tiste, ki jim je ime Zoja (7,4 leta). Povprečno najstarejši so moški z imenom Frančišek (74,6 leta), ter ženske z imenom Matilda (76,4 leta).
Imena, ki se pojavljajo v moški in ženski različici
Tokrat smo se nekoliko bolj poglobili v nekatera pogosta moška imena in iz njih izpeljana ženska, ki se od moških razlikujejo samo po priponi –a, na primer Matej – Mateja (imen kot Peter – Petra nismo upoštevali). Pripona –a je namreč najbolj navadna pripona za ženska imena pri nas, in njena edina vloga je, kot razlaga Lenarčič v knjigi Vse o imenih v Sloveniji, označevanje ženskega spola. V seznam takih dvojic imen smo dodali tudi taka, katerih ženska različica se razlikuje od moške prav tako samo po priponi –a, vendar ne izhaja iz moškega imena (Nik – Nika, Maj – Maja). Tudi ta imena so med prebivalci Slovenije pogosta.
Ugotavljali smo, katero ime v taki dvojici je pogostejše:
Nekatera imena iz takega para so izrazito pogostejša oz. redkejša ali na moški ali na ženski strani (žensk z imenom Aleša je bistveno manj kot Alešev; za dvojico Valerij – Valerija pa velja obrnjeno). Prebivalcev z imeni Nikolaj, Žan, Jernej, Ciril, Stanislav, Ivan je precej več kot prebivalk z imeni Nikolaja, Žana, Jerneja, Cirila, Stanislava, Ivana. Obrnjeno velja za imena Lana, Bernarda, Brina, Gaja, Maja, Klavdija in Julija. Žensk s temi imeni je več kot moških z imeni Lan, Bernard, Brin, Gaj, Maj, Klavdij in Julij. Martinov, Simonov, Matejev, Erikov, Albinov je približno prav toliko kot prebivalk z imeni Martina, Simona, Mateja, Erika, Albina.
Primerjali smo tudi povprečne starosti moških in žensk, katerih imena tvorijo tako dvojico. Največja povprečna starostna razlika je med Vidi in Vidami, in sicer 46 let. Vide so gospe, stare povprečno 63,8 leta, Vidi pa mladeniči, stari povprečno 17,4 leta. Več kot 20 let so v povprečju mlajši tudi Maji, Jani, Eriki od prebivalk, ki jim je ime Maja, Jana, Erika.
Povprečno najstarejši so Jožefi (68,2 leta) in Jožefe (73,6 leta), Stanislavi (65,4 leta) in Stanislave (68,6 leta) ter Ivani (63,4 leta) in Ivane (67,4 leta). Povprečno najmlajši pa so Brini (7,1 leta) in Brine (9,9 leta), Lani (8,3 leta) in Lane (10,2 leta) ter Žani (14,5 leta) in Žane (11,1 leta).
Imena, ki so lahko moška ali ženska
Gre za imena, pri katerih šele iz sobesedila izvemo, ali so moška ali ženska (gospod Vanja – gospa Vanja). Najpogostejše tako ime je Saša. Žensk z imenom Saša je dvakrat več (3.200) kot moških z imenom Saša (1.500). Veliko teh imen ima ruske korenine kot npr. Vanja, Aljoša, Vasja, Petja, Miša.
118.491 različnih priimkov
Število različnih priimkov prebivalcev Slovenije je več kot še enkrat večje od števila različnih imen prebivalcev. Na začetku leta 2018 jih je bilo 118.491. Več kot polovica priimkov (58 %) določa samo po eno osebo; toliko priimkov je torej unikatnih. Večinoma gre za kombinacije dveh priimkov; imajo jih v glavnem poročene ženske.
Na lestvici desetih najpogostejših priimkov v zadnjem letu ni bilo sprememb. Prvi med temi in edini, ki se pojavlja s frekvenco več kot 10.000, je priimek Novak (10.999), sledijo priimki Horvat, Kovačič, Krajnc, Zupančič.
Osvežena interaktivna orodja
Število imen in priimkov lahko preverite v interaktivnem iskalniku Imena in rojstni dnevi. Ta je z današnjim dnem osvežen s podatki na 1. januar 2018. V podatkovni bazi SI-STAT pa so vam imena in priimki prebivalcev ter imena, ki so jih dobili v posameznem letu rojeni otroci, na voljo v več časovnih vrstah.
Najpogostejša osebna imena prebivalcev, Slovenija, 1. januar 2018
Vir: SURS |
Več: Avtorske pravice.