Delež moških med delovno sposobnimi večji od deleža žensk, prav tako tudi med zaposlenimi in samozaposlenimi

Stopnja delovne aktivnosti, ki izraža delež delovno aktivnih med delovno sposobnimi, je bila v Sloveniji leta 2023 med moškimi 73,0-odstotna, med ženskami pa precej nižja, in sicer 65,2-odstotna. V skoraj vseh občinah in statističnih regijah je bila med moškimi višja kot med ženskami. Izjema so bile občine Benedikt, Črna na Koroškem, Hodoš, Kobilje, Lenart, Rogašovci, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Šentrupert in Trnovska vas. Ob tem velja za občino Šentrupert omeniti, da se v njej nahaja Zavod za prestajanje kazni Dob, ki je namenjen prestajanju daljših zapornih kazni za polnoletne moške obsojence iz vse Slovenije. Nižja stopnja delovne aktivnosti med moškimi v tej občini je tako povezana tudi z upoštevanjem prebivalcev ustanov na podlagi Zakona o prijavi prebivališča (Uradni list RS, št. 111/2007).

Razlika v stopnji delovne aktivnosti med spoloma je bila med občinami največja v občini Osilnica, kjer je bila ta med moškimi (65,7 %) za 23,5 odstotne točke višja kot med ženskami (42,2 %). Na ravni regij je bila ta razlika največja v posavski in primorsko-notranjski – v vsaki je znašala 10,9 odstotne točke.

Najmanjša razlika med spoloma na ravni občin je bila v občini Rogašovci (za 0,1 odstotne točke višja med ženskami), sledili sta občini Črna na Koroškem (za 0,2 odstotne točke) in Hodoš (za 0,3 odstotne točke). Med regijami je bila najmanjša razlika v pomurski, kjer je znašala 5,5 odstotne točke; stopnja delovne aktivnosti moških je bila namreč 64,7-odstotna, žensk pa 59,2-odstotna.

Stopnja delovne aktivnosti za ženske (%), občine, Slovenija, 2023

Stopnja delovne aktivnosti za moške (%), občine, Slovenija, 2023