Prosta in zasedena delovna mesta, 4. četrtletje 2024

Število prostih delovnih mest na četrtletni ravni upadlo sedmič zapored

V 4. četrtletju je bilo manj prostih delovnih mest, kar je običajno za zadnje obdobje leta. Stopnja prostih delovnih mest je upadla za 0,2 odstotni točki. Število zasedenih delovnih mest se je rahlo povečalo, vendar je še vedno manjše kot pred enim letom, ko je bila zabeležena najvišja vrednost.

  • 13. 2. 2025 ob 10:30
  • |
  • končni podatki
Ključne statistike in primerjave s 4. četrtletjem lani:
  • 17.900 prostih delovnih mest – za 2.900 manj;
  • 804.000 zasedenih delovnih mest – za 6.700 manj;
  • 2,2-odstotna stopnja prostih delovnih mest – za 0,3 odstotne točke nižja.

Prostih delovnih mest sedmič zapored manj

Število prostih delovnih mest se je zmanjšalo že sedmo četrtletje zapored, trend upadanja traja skoraj dve leti. Skupno je bilo zabeleženih približno 17.900 prostih delovnih mest ali za 7,5 % manj kot v prejšnjem četrtletju. Medletna primerjava prav tako izkazuje za 14 % manjše povpraševanje po novi delovni sili, kar pomeni približno 2.900 prostih delovnih mest manj.

Največje povpraševanje je bilo v gradbeništvu, kjer so delodajalci iskali skoraj 3.200 novih sodelavcev, nekoliko manj so jih iskali v predelovalnih dejavnostih (okoli 3.100). Dejavneje kot običajno so tokrat iskali nove sodelavce tudi delodajalci v strokovnih, znanstvenih in tehničnih dejavnostih (okoli 1.200), kar je za skoraj četrtino več delovnih mest kot četrtletje prej.

Zasedenih delovnih mest znova več

Število zasedenih delovnih mest je v prvih treh četrtletjih 2024 upadalo, v zadnjem pa se je povečalo. V opazovanem četrtletju je bilo zasedenih 804.000 delovnih mest ali za 1.400 več kot četrtletje prej. Rast je bila najizrazitejša v zdravstvu (za skoraj 700 več) in prometu (za približno 580 več). Najizrazitejši upad pa je bil tokrat zabeležen v drugih raznovrstnih dejavnostih (za 800 manj) in v gradbeništvu (za približno 680 manj).

Medletna primerjava, torej 4. četrtletja 2024 z istim lanskim četrtletjem, izkazuje zmanjšanje števila zasedenih delovnih mest na skupni ravni (za približno 6.700 manj). Medletni upad je izrazitejši tudi zaradi tega, ker je bila pred enim letom zabeležena najvišja vrednost števila zasedenih delovnih mest (nekaj več kot 810.700) odkar se izvaja to raziskovanje. 

Stopnja prostih delovnih mest prav tako nižja

V opazovanem četrtletju je bilo prostih 2,2 % vseh delovnih mest oz. dve desetinki odstotne točke manj kot četrtletje prej in 0,3 odstotne točke manj kot v istem obdobju lani. Najvišja stopnja prostih delovnih mest, 5,1-odstotna, je bila v drugih raznovrstnih poslovnih dejavnostih, sledilo je gradbeništvo s 4,7 % in gostinstvo s 4,5 %. 

Pri delodajalcih z 10 ali več zaposlenimi je znašala 1,8 % in je bila za desetinko odstotne točke nižja kot četrtletje prej. Najvišja, 5,3-odstotna, je bila v drugih raznovrstnih poslovnih dejavnostih.

Tabeli z najnovejšimi podatki sta na voljo v podatkovni bazi SiStat.
Stopnja prostih delovnih mest, desezonirani podatki, Slovenija
Stopnja prostih delovnih mest, desezonirani podatki, Slovenija
1) Prelom v časovni vrsti podatkov.
METODOLOŠKO OPOZORILO
Iz podatkov so izločeni vplivi sezone in koledarja. 

Dodatna pojasnila so na voljo v metodoloških pojasnilih.
Pri uporabi podatkov in informacij Statističnega urada RS vedno navedite: "Vir: SURS".
Več: Avtorske pravice.